Тип видання: Підручники

Рік видання: 2025

Автори – Андрій Бабський, Ярина Шалай

Редактор Лариса Сідлович. Технічний редактор Ігор Старунько. Комп’ютерна графіка та верстання Ігор Старунько. Дизайн обкладинки Ігор Старунько. 

Біологічні основи неоплазії : підручник [для студ. вищ. навч. закл.]. – Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2023. – 236 с. – (Серія «Біологічні Студії»). 

ISBN 978-966-613-752-7 (серія) 

ISBN 978-617-10-0764-2 

За останні десятиліття онкологія як наука досягла певних успіхів у поясненні механізмів клітинної фізіології ракових клітин, причин неопластичних відхилень і способів їхнього лікування. Проте, незважаючи на гігантські капіталовкладення, рак упевнено наздоганяє серцево-судинні патології, а якщо темпи росту захворюваності та смертності від раку збережуться, він випередить незабаром цього найбільшого на сьогодні кілера людства. Чому ж прогрес у лікуванні раку є чи не найменшим, якщо врахувати кількість вкладених коштів, використання найновіших технологій і людських ресурсів? Деякі вчені схиляються до думки, що на сьогодні потрібно змінювати якісний підхід до вирішення проблеми раку, яка багато десятиліть ѓрунтується на постулаті про виняткову роль соматичних мутацій у розвитку неоплазії. Для розв’язання цього життєво важливого для цивілізації питання треба не тільки об’єднати зусилля спеціалістів різних медико-біологічних галузей – онкологів, генетиків, біофізиків, фізіологів, біохіміків, але й по-новому поглянути на біологічні основи розвитку раку. У цій шляхетній справі великі сподівання покладають на сьогоднішніх студентів, аспірантів і молодих учених з інших галузей знань – екологів і ембріологів, дієтологів і економістів, фізиків і статистиків, а можливо, й філософів. 

Для кращого сприймання студентами складного міжгалузевого наукового матеріалу у сфері неоплазії та використання ними отриманих ними знань на практиці надзвичайно важливим є розуміння біологічних процесів, що відбуваються під час неопластичних трансформацій нормальних тканин у ракові. У підручнику послідовно представлено визначальну роль у бластомогенезі онкогенів і генів-супресорів, шкідливих чинників зовнішнього та внутрішнього середовища, апоптозу, теломерази, гіпоксії й особливостей енергетичного обміну (зокрема, гліколізу) у ракових клітинах. 

Наприкінці кожного розділу подано скорочені підсумки викладеного матеріалу, контрольні запитання, список додаткової літератури. Використано напрацювання та методичні підходи інших підручників з онкології, матеріали численних монографій і періодичних видань, включно із власними публікаціями за останні 20 років. 

Для студентів і аспірантів, які слухають курси «Неоплазія», «Біофізика», «Фізіологія людини і тварин», «Біоенергетика», для фізіологів, біофізиків, біохіміків, лікарів, фахівців у галузі онкології, а також читачів, які цікавляться біологічними процесами неопластичних перетворень та проблемами лікування раку. 

Додаткова інформація

УДК [612.014:616-006.6](075.8) 

Відтворення цієї книги або будь-якої її частини заборонено без письмової згоди видавництва. Будь-які спроби порушення авторських прав будуть переслідуватися у судовому порядку.