• Презентації

Коли оцінку дають фахівці

Творчий потенціал науковців Франкового Університету постійно зростає. Про це яскраво засвідчують насамперед сотні книжок, які щороку виходять у світ з-під їх пера, отримуючи дорогу до читача через Видавничий центр Львівського національного університету Імені Івана Франка. А щоб підкреслити важливість тих чи інших видань, їх актуальність, корисність та приналежність певній зацікавленій категорії читачів, автори практикують презентації свого творчого доробку.

Справжньою новизною щодо пропаганди університетської книжкової продукції стала представницька презентація аж п’ятнадцяти видань. Причому цей актуальний захід творців і шанувальників книги відбувся на другий день XIV Форуму видавців, що тривав у Львові з 13 по 16 вересня цього року, і був складовою його широкої програми.

До Дзеркальної зали оцінити працю авторів-презентантів книжок прийшов ректор Франкового університету Іван Олександрович Вакарчук, проректори, декани факультетів, завідувачі кафедр, викладачі, а також численні гості, які цікавляться книговиданням.

Проректор з науково-педагогічної роботи, соціальних питань і розвитку Мар’ян Володимирович Лозинський, який був ініціатором цієї широкопланової презентації, відкриваючи її підкреслив, що видавнича діяльність в Університеті вийшла на новий рівень і надалі розвиватиметься з врахуванням і застосуванням усіх найсучасніших вимог поліграфічної справи. Він навів красномовні цифри про здобутки Видавничого центру, які вимірюються не лише кількістю, а й якістю випущених книжок, розповів про нові найближчі творчі плани університетських видавців, які нині готують до друку близько сорока книжок університетських авторів.

Але найщедрішою місією проректора Мар’яна Володимировича Лозинського перед початком обговорення доробку презентантів було повідомлення про результати конкурсу на найкраще українське видання «Книга Форуму-2007», в якому дві книжки Франкового Університету з восьми поданих на суд журі стали переможцями. У номінації «13 найкращих книг Форуму-2007» відзначено підручник ректора Університету, доктора фізико-математичних наук, професора, президента Українського фізичного Товариства, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, Героя України Івана Вакарчука «Квантова механіка», а в номінації «7 спеціальних відзнак журі» – навчальний посібник «Порівняльне літературознавство» (у 2-х частинах), авторами якого є завідувач кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Університету, доктор філологічних наук України Микола Ільницький та доцент Василь Будний. З рук проректора Мар’яна Володимировича Лозинського лауреати конкурсу під оплески присутніх у Дзеркальній залі отримали шкіряні грамоти та символічні відзнаки – традиційні равлики, якими були нагороджені під час урочистого відкриття XIV Форуму видавців у Львівській опері.

Перша презентована книжка під назвою «PATRIAE DECORI CIVIBUS EDUCANDIS» вийшла до 60-ліття професора Івана Вакарчука, ректора Львівського національного університету імені Івана Франка, а упорядкували її Леся Бартіш та Юрій Горблянський. У книзі вміщено виступи, інтерв’ю, звернення видатного українського фізика-теоретика, талановитого організатора освіти і науки, громадського діяча Івана Олександровича Вакарчука, присвячені проблемам освіти, науки й політичного життя в Україні. Про оперативну творчу працю над книжкою, про її значимість у суспільному житті, про головного героя цього оригінального біографічно-довідкового видання пролунало багато теплих слів з уст редактора Видавничого центру Ніни Леонідівни Бічуї, упорядника Лесі Олексіївни Бартіш, проректора з навчальної роботи Марії Олексіївни Зубрицької, професора факультету журналістики Олександри Антонівни Сербенської.

Одразу дві свої книжки презентував завідувач кафедри історії філософії Андрій Іванович Пашук. Вони вийшли до 80-річчя від дня народження відомого у науковому світі професора. Перша – підручник «Нариси з історії філософії Середніх віків» – є певною спробою зібрати та систематизувати основні вчення, концепції, напрями, течії, проблеми, ідеї тощо у філософському процесі, що тривав від I до XVI століть в історії християнства в епоху Середньовіччя, друга – монографія «Філософський світогляд Івана Франка» – висвітлює основні проблеми антропологізму, історії та суспільного розвитку, соціальних прав людини і народу, проблеми українського націотворення і української національної ідеї, критику ідеології денаціоналізації українського народу, питання релігійного світогляду в творчості Івана Франка. Та це не межа творчої потуги видатного вченого. Йому побажали ще бодай тридцять років плідної праці у галузі книговидання, але Андрій Іванович жартома відповів, що цього часу замало для здійснення творчих планів.

Роман Дмитрович Горак і Ярослав Николович Гнатів видали сім книг із біографічного циклу «Іван Франко». Презентована сьома з них під назвою «Протистояння» присвячена дослідженню творчості й життя Каменяра у 1894–1900 роках. Автори аналізують стосунки, які склалися упродовж багатьох років між Михайлом Драгомановим та його учнями Іваном Франком та Михайлом Павликом. Зауважимо, що вже готова до друку і восьма книга цього творчого дуету, яка є продовженням біографічного дослідження «Іван Франко» і матиме назву «Роки страждань».

Творчий доробок професора Олександри Антонівни Сербенської сягає вже близько 25 книжок. Її виданнями з великим задоволенням цікавляться і користуються не лише студенти й викладачі факультету журналістики, а досить широке коло прихильників українського слова, над яким так плідно і наполегливо вже кілька десятків років працює досвідчений педагог Франкового університету. У презентованій монографії «Мовний світ Івана Франка» зібрано написані в різний час лекції, статті, есеї про малодосліджені лінгвістичні погляди Івана Франка. Авторка простежує процес становлення Франка як мовознавця, з’ясовує соціолінгвістичні засади науковця, його погляди на суть Слова, зв’язок мови і духовності, розкриває трактування живого слова в житті індивіда та народу. У монографії розглянуто функцію кольороназв у Франкових творах, показано Франка як видатного фразеографа, з’ясовано Франкові засади мовотворчості журналіста. У книжці вперше в Україні перекладено з польської мови на українську і введено в науковий обіг реферат молодого Франка з праці американського природодослідника про значення кольору в живій природі.

Своєрідним продовженням розповіді про багатогранне творче життя і діяльність Великого Каменяра стала презентована книжка доцента історичного факультету Богдана Зіновійовича Якимовича «Іван Франко – видавець. Книгознавчі та джерелознавчі аспекти». Автор у своїй праці намагається закрити ще одну «білу пляму» у дослідженні значних життєвих досягнень Івана Яковича, документально показуючи його неабиякий талант видавця.

Презентовані два томи тритомника «Галицько-руські народні приповідки», які зібрав і упорядкував д-р Іван Франко, є яскравим свідченням великої праці науковців Університету в увіковічненні пам’яті про Великого Каменяра, чиє ім’я гордо носить наш вищий навчальний заклад. Доцент філологічного факультету Святослав Михайлович Пилипчук, який найбільше доклав зусиль до перевидання «Галицько-руських народних приповідок» запевнив усіх присутніх у Дзеркальній залі, що третьому томові цього видання бути у найближчий час.

Про навчальний посібник Миколи Миколайовича Ільницького та Василя Володимировича Будного «Порівняльне літературознавство», що вийшов у двох частинах, було чути на презентації чимало похвальних висловлювань. І не лише тому, що видання стало одним із лауреатів XIV Форуму видавців у Львові. Як зауважили автори, висвітленню теоретичних та меторологічних питань літературної компаративістики в Україні ще досить мало приділяли уваги вчені. Саме тому цей навчальний посібник можна вважати першим дослідженням у цій галузі філологічної науки, яке стане хорошою підмогою студентам-бакалаврам і магістрам філологічних факультетів.

Двомовне видання драми феєрії «Лісова пісня» видатної української поетеси Лесі Українки представив на суд присутніх на презентаціях декан факультету іноземних мов Володимир Трохимович Сулим. Він зауважив, що завдяки майстерному перекладу Ірини Качанюк-Спєх, яка є активним діячем українських товариств у Німеччині, персонажі п’єси заговорили тепер ще й німецькою мовою. Переклад вдало відтворює мелодійність мови оригіналу й передає особливості фольклору українського Полісся. Книжка, видана на честь 135-річчя від дня народження великої поетеси, доповнена нотами народних поліських мелодій, які Леся Українка підібрала до «Лісової пісні». Книжка відрізняється з-поміж інших оригінально оформленою обкладинкою, добротними ілюстраціями Оксани Бойко. До речі, ця молода, але досвідчена художниця з Кіровограда була учасницею презентації. Вона жваво розповідала про творчу співпрацю зі своїми колегами, в результаті якої народилося таке колоритне літературно-художнє видання.

Підручник «Конституційне право України», який написали юристи – професор Віталій Іванович Чушенко та доцент Ігор Ярославович Заяць, є актуальною книжкою сьогодення. Про це, зокрема, зауважили на презентації і автори, і декан юридичного факультету Андрій Михайлович Бойко, який відзначив титанічну працю авторського колективу. У книжці зроблено акценти на доктринальному тлумаченні конституційно-правових засад, норм та положень, які властиві сучасній правовій системі України. У досить швидкому виході книжки у світ автори завдячують і працівникам університетського Видавничого центру, котрі у стислі строки дали підручнику дорогу до читача.

Не менш вагомою є і колективна праця чотирьох вчених біологічного факультету на чолі з професором Віктором Олександровичем Федоренком «Великий практикум з генетики, генетичної інженерії та аналітичної біотехнології мікроорганізмів». У презентованому навчальному посібнику описано методики проведення лабораторних занять великого практикуму з генетики, генетичної інженерії та аналітичної біотехнології мікроорганізмів. Високу оцінку виданню, окрім головного автора, дала декан біологічного факультету Світлана Олексіївна Гнатуш. Вона зауважила, що подібними генетичними дослідженнями займається не так вже й багато вчених, що у цій галузі в Україні працює лише два професори, одним з яких є Володимир Олександрович Федоренко.

Одразу три книжки презентували науковці географічного факультету. Причому їх авторами є три завідувачі кафедр, три професори. Підручник «Біогеографія» написав Семен Ілліч Кукурудза – завідувач кафедри раціонального використання природних ресурсів і охорони природи, навчальному посібникові «Чинники ґрунтотворення» дали дорогу у світ Степан Павлович Позняк – завідувач кафедри ґрунтознавства та географії ґрунтів та Єрофей Никифорович Красєха – доцент Одеського державного аграрного університету, а хрестоматія «Нова суспільна географія» вийшла з друку за редакцією Олега Івановича Шаблія – завідувача кафедри економічної та соціальної географії.

Всі три презентовані географічні видання великі за обсягом і безперечно свідчать про клопітку працю її авторів. Нема сумніву, що кожна з цих книжок стане настільною книгою для студентів-географів. В цьому не сумнівається і декан географічного факультету Ярослав Богданович Хомин, який у своєму виступі на презентації дав зрозуміти, що з творчим науковим потенціалом факультету усе гаразд.

Ніби завершальним акордом цього представницького видавничого дійства стала презентація монографії молодого вченого економічного факультету Остапа Зіновійовича Ватаманюка «Заощадження в економіці України: макроекономічний аналіз». В ній автор дослідив особливості процесу формування національних заощаджень в економіці України у період її ринкової трансформації.

Дебют на такій велелюдній презентації серед цілої плеяди світочів університетської науки, як щиро зізнався Остап Зіновійович Ватаманюк, є хорошою школою і авансом для його подальшої наукової діяльності. Сподіваємося, що з-під його пера вийде ще не одна видатна праця для науковців, викладачів, аспірантів, магістрів і студентів економічних спеціальностей.

Коли презентації добігли свого логічного завершення, проректор Мар’ян Володимирович Лозинський підкреслив, що наш Університет багатий на молоді наукові кадри, що вони мають у кого вчитися, мають на кого рівнятися, мають з ким радитися і в кого переймати багатющий досвід творців нових видань.

Звичайно, таким науковим доробком може гордитися керівництво Франкового Університету. І неспроста ректор Іван Олександрович Вакарчук у своєму заключному слові на презентації високо оцінив здобутки університетської книговидавничої справи. А ще він зауважив, що аж ніяк не шкодить проведення таких заходів, коли обговорення гуманітарних питань збігається з презентацією природничих книжок. Можливо, саме таке поєднання наукових напрямів стане поштовхом для творчого росту університетських книготворців. І з цим важко не погодитися.

Наприкінці цієї цікавої зустрічі шанувальників книги голова комісії природничого напряму Видавничої ради Університету професор Михайло Миколайович Солтис оголосив лауреатів конкурсу у номінаціях «Найкращий підручник Університету» та «Найкращий навчальний посібник Університету» за підсумками 2006–2007 навчального року.

Відзначимо, що хорошим сюрпризом для авторів презентованих книжок стало вручення їм квітів та пам’ятних сувенірів, про що так щедро подбали представники Львівського відділення «Кредобанку». Велике їм дякую!

Богдан КОПАНСЬКИЙ.