Тип видання: Монографії
Рік видання: 2018
Автор – Андрій Бабський
Редактор – Лариса Сідлович. Технічний редактор – Ігор Старунько. Комп’ютерна графіка та верстання – Ігор Старунько. Дизайн обкладинки – Ірина Зубкевич.
Бабський А. М. Функціональний стан клітин і вміст Na+ за гіпоксії та канцерогенезу. – Львів : Львівський національний університет імені Івана Франка, 2018. – 184 с. – (Серія «Біологічні Студії»). – Бібліографія: с. 161–184.
ISBN 978-966-613-752-7 (cерія), 978-617-10-0078-0.
Монографія охоплює важливі аспекти використання методу ядерно-магнітного резонансу (ЯМР) у дослідженні експериментальних моделей діабету, ішемії та раку на субклітинному, клітинному й органному рівнях організації. На підставі отриманих результатів проведено аналіз енергетичних джерел підтримки мембранного градієнта Na+ у кардіоміоцитах здорових і діабетичних щурів. Встановлено, що характерне для діабету підвищення рівня Naв+ у кардіоміоцитах призводить до порушення окисного фосфорилювання у мітохондріях (МХ). Уперше показано, що зростання рівня Naв+ викликає зменшення концентрації Са2+ у МХ шляхом активації Na+/Са2+-обмінника мітохондріальної мембрани. Виявлено, що короткотривалі гіпоксійні сеанси в ізольованому серці викликають активацію Na+/Н+-обмінника плазматичної мембрани, запобігають надмірному закисленню кардіоміоцитів протягом ішемії та сприяють кращому відновленню механічних функцій міокарда після ішемії. З’ясовано, що гіпертермія викликає необоротне зростання рівня Naв+ у клітинах фібросаркоми, а трансмембранний градієнт іонів Na+ слугує однією із основних мішеней під час гіпертермійного лікування раку. У цьому разі зміни рівня Na+ виявляються швидше за зміни рНв чи біоенергетичного статусу клітини. Показано, що одночасне зростання рівня Naт+ та коефіцієнта дифузії води, яке пов’язане зі збільшенням об’єму зовнішньоклітинного середовища у пухлині після ефективного лікування, не є загальним феноменом у разі ефективної хіміотерапії. Запропоновано використання методів 23Na -ЯМР для моніторингу рівня Naв+ як показника ранніх метаболічних змін у пухлині. Виявлена можливість одночасної реєстрації коефіцієнта дифузії у зовнішньо- та внутрішньоклітинному середовищі за допомогою моніторингу рівня Na+ в обох тканинних компартментах. З’ясовано, що розвиток канцерогенезу в печінці можна успішно контролювати за змінами сигналу 23Na-ЯМР, який, на відміну від коефіцієнта дифузії води, нечутливий до руху органів очеревини. 23Na-ЯМР у поєднанні із методами 1Н-, 31Р-ЯМР, а також позитронно-емісійної томографії, полярографічним і гістологічними методами може надавати цінну синергетичну інформацію про розвиток різних патологій та ефективність ракової терапії. Для студентів-магістрів, які вивчають курси «Фізіологія новоутворень», «Біоенергетика» та «Біофізика м’язів», для фізіологів, біофізиків, біохіміків, лікарів, фахівців у галузі клітинної біології, а також для читачів, які цікавляться використанням методу ЯМР у різних експериментальних і практичних аспектах біології та медицини.