Тип видання: Монографії

Рік видання: 2022

Автор – Ігор Папіш

Редактор – Мар’яна Михалюк. Комп’ютерне верстання – Наталія Лобач. Обкладинка – Василь Роган. Фотографії – Ігор Папіш.

Папіш Ігор. Чорноземи на лесових породах Західноукраїнського краю : монографія / Ігор Папіш. – Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2022. – 326 с.

ISBN 978-617-10-0708-6

Рекомендовано до друку Вченою радою Львівського національного університету імені Івана Франка (протокол № 7/3 від 31 березня 2021 року).

УДК [631.445.4+631.47/.48](477.82/.86)

Монографія присвячена дослідженню чорноземів Вологої атлантичної фації лісостепової і широколистяно-лісової зон України. Процеси становлення і еволюції чорноземів на лесових породах Західноукраїнського краю відбувались у динамічних природно-антопогенних умовах середнього і пізнього голоцену. Поряд з характерними морфолого-генетичними властивостями, притаманними чорнозему, в них проявляються регіональні особливості в географічному поширенні і будові профілю. Чорноземи входять до сімейства нейтральних або слабокислих Са-гумусових і середньокислих Н-гумусових ґрунтів. Вони представлені двома генетичними типами: чорноземи типові міграційно-міцелярні і чорноземи глинисто-ілювіальні з контрастними родами реградованих і криптоглейових ґрунтів. Генетичні особливості і просторові властивості чорноземів успадкували географічну мінливість порід лесової формації та складну історію формування ландшафтів краю в середньому голоцені (антропізація ландшафтів). На фоні дегуміфікації проявляються негативні тенденції в еволюції мінеральної речовини у формі відносної гідрослюдизації профілю внаслідок лесиважу активної слюда-смектитової фракції мінералів. Процеси опідзолення в чорноземах на карбонатних лесових породах не проявляються.
Для науковців і студентів географічних та інших природничих спеціальностей.