Спеціалізована виставка-ярмарок ''Освіта-2008'' (08.05.08. – 10.05.08.)

Щоб краще пізнати світ знань

Для Видавничого центру Франкового університету участь у різноманітних книжкових форумах, ярмарках, виставках стала доброю традицією. Вже навесні цього року наші видавці тричі представляли свою книжкову продукцію на суд вимогливих читачів.

16–17 квітня Видавничий центр був учасником Третьої Всеукраїнської виставки навчальної та наукової літератури “Політехніка книжкова”, організованої Міністерством освіти і науки України, Національним університетом “Львівська політехніка”, Лабораторією управління вищим навчальним закладом та видавництвом політехніків. Знову, як і торік восени, її організатори відзначили книговидавців Університету Франка Почесним дипломом і запросили до участі в наступній виставці “Політехніка книжкова”.

Досить представницьким був спеціалізований ярмарок “Освіта-2008”, який організувала громадська організація “Форум видавців” за сприяння Міністерства освіти і науки України та Академії педагогічних наук України. 8–10 травня до Палацу мистецтв міста Лева поспішали поціновувачі наукової та навчальної літератури, щоб побачити і заодно придбати необхідну їм книжку. Окрім Львівського національного університету імені Івана Франка, який виставив понад сто різноманітних видань, свій поліграфічний доробок демонстрували видавці ще близько п’ятнадцяти вищих навчальних закладів Львова, а також гості з Києва, Одеси, Харкова, Тернополя, Івано-Франківська, Острога та чимало видавництв з інших українських міст. Серед почесних відвідувачів спеціалізованого ярмарку “Освіта-2008” були міністр освіти і науки України Іван Вакарчук, відомий літературознавець Микола Жулинський та відомий театральний діяч Роман Віктюк. Всі вони із неабияким зацікавленням ознайомилися з нашою університетською книжковою експозицією.Останній, до речі, повіз до Москви “Словник театру” Патріса Паві, який придбав у видавців Франкового Університету.

Зауважимо, що, крім популяризації своїх книжкових видань, наш Університет презентував себе у Палаці мистецтв перед широкою абітурієнтською аудиторією. Присутні отримали детальну інформацію про вищий навчальний заклад, його історію, минулі і сучасні досягнення, особливості правил прийому та умов вступу. А ще з уст п’яти деканів факультетів вони конкретніше довідалися про будні студентського життя.

Доповнили програму спеціалізованого ярмарку “Освіта-2008” презентації творчого доробку трьох відомих наших університетських науковців: завідувача кафедри зарубіжної преси та інформації професора Йосипа Лося (навчальний посібник “Публіцистика й тенденції розвитку світу”), завідувача кафедри фізіології та екології рослин професора Ольги Терек (навчальний посібник “Ріст рослин”), доцента кафедри фольклористики імені Філарета Колесси Святослава Пилипчука – наукового редактора монументальної праці Івана Франка “Галицько-руські народні приповідки” у трьох томах.

Приємно, що наш вищий навчальний заклад отримав від Міністерства освіти та науки України подяку за активну участь у спеціалізованому ярмарку “Освіта-2008”, репрезентативне представлення здобутків та напрямів сучасної освіти.

16 травня наш Видавничий центр був учасником ще одного цікавого заходу щодо популяризації книги. В університетській Науковій бібліотеці (вул. Драгоманова, 17) він презентував свою книжкову продукцію, випущену за останні два-три роки. Підручники, навчальні посібники, монографії, словники, збірники наукових праць – це далеко не повний перелік тих видань, якими гордяться університетські видавці. Зауважимо, що в Науковій бібліотеці, починаючи з 13 лютого цього року, вже відбулася ціла серія презентацій українських видавництв. Ця була присвячена Другому Всеукраїнському фестивалю науки.

Директор Наукової бібліотеки Василь Кметь на початку презентації наголосив на доцільності їх проведення. Адже саме такі зустрічі шанувальників книги зближують читача з видавцем, зорієнтовують його у виборі необхідної літератури. Зацікавлені книголюби, які заповнили читацький зал, уважно слухали виступ директора Видавничого центру Ігора Хом’яка, котрий зробив екскурс в історію цього університетьского підрозділу, розповів про етапи становлення видавничого осередку, який 18 листопада святкуватиме своє десятиріччя, про зміцнення трудового колективу, його будні та перспективи розвитку. Автор цих рядків натомість розповів присутнім про шляхи популяризації книжково-журнальної продукції Видавничого центру. А це і участь у книжкових форумах, ярмарках, виставках, конкурсах на краще видання, і проведення презентацій нових книжок, і висвітлення цих заходів у засобах масової інформації. Зокрема, в університетській газеті “Каменяр” та віснику “Видавничий інформатор”, який випускає Видавничий центр. Йшла мова й про нову університетську книгарню, відкриту в березні цього року, яку із великим задоволенням відвідують і студенти, і викладачі, адже ціни на книжки в ній доступні, тобто “не лякають” покупців.

Родзинкою цієї зустрічі з читачами були насамперед індивідуальні презентації видань, які побачили світ у Видавничому центрі. Лаконічними розповідями про зміст своїх творів, мету їх написання та найцікавіші моменти добору і систематизації матеріалу сповна заінтригували зацікавлену аудиторію професори Олександра Сербенська з факультету журналістики і Ольга Терек з біологічного факультету. Перша, представляючи свою монографію “Мовний світ Івана Франка”, красномовними фактами ніби відтворила результати титанічної праці Великого Каменяра, для охоплення творчого доробку якого забракло й п’ятдесяти томів. Олександра Антонівна охарактеризувала стражденне життя Івана Франка, у якому переважали загальнолюдські ідеали і любов до рідного краю, простежила процес становлення його як мовознавця, з’ясувала соціолінгвістичні засади науковця, його погляди на суть Слова, зв’язок мови і духовності, розкрила Франкове трактування ролі живого слова в житті індивіда та народу. У монографії Франко постає як унікум мовленнєвого слуху, а мовний світ Генія – як вияв величі його духа. У найближчих творчих планах Олександри Сербенської перевидання із значними доповненнями монографії “Антисуржик”.

Своєрідним переходом від світу Івана Франка до світу природи стала розповідь Ольги Терек про свій навчальний посібник “Ріст рослин”, написаний на чесь 100-річчя кафедри фізіології та екології рослин. В ньому, як зазначає авторка, 100 ілюстрацій, які всебічно підкреслюють роль рослин у житті, без яких наше існування неможливе, які задовільняють і естетичні, і харчові потреби людини, а ще виділяють такий життєво необхідний для нас кисень. У навчальному посібнику значну увагу приділено новим напрямам у вивченні фізіології росту рослин, зокрема, регуляторам росту та їхньому практичному використанню. Найближчим часом Ольга Іштванівна планує видати навчальний посібник “Ріст і розвиток рослин”.

Присутні у читальному залі, отримавши відповіді на свої запитання і щирими оплесками подякувавши презентанткам за змістовні промови та організаторам цього пізнавального заходу, наочно ознайомилися з книжковими виданнями нашого Видавничого центру.

Богдан КОПАНСЬКИЙ.

Спеціалізована виставка-ярмарок ''Освіта-2009'' (07.05.09. – 09.05.09.)

dodatok1
dodatok2
gramota1

Спеціалізована виставка-ярмарок ''Освіта-2020'' (29.04.10. – 01.05.10.)

Книжкові джерела – для якісної освіти

“Якісна освіта – запорука життєвого успіху!” Саме таку головну мету ставили перед собою організатори Міжнародної спеціалізованої виставки “Освіта-2020”, яка з 29 квітня по 1 травня цього року відбулася у Львівському Палаці мистецтв.

Учасником цієї виставки-ярмарку за доброю традицією був і Видавничий центр Львівського національного університету імені Івана Франка. На суд вимогливих відвідувачів поліграфісти Франкового університету представили видання близько 200 найменувань. А це – підручники, навчальні посібники, навчально-методичні посібники, практикуми, збірники вправ, задач, монографії, словники, довідники, покажчики, каталоги, біографічні нариси, збірники наукових праць, матеріали наукових конференцій, художні видання. Всі ці книжки є справжнім джерелом знань і для студентів, і для науковців. Бажаючі мали змогу також ознайомитися з Каталогом видань та газетою “Видавничий вісник”, які випускає Видавничий центр, а також з довідковою літературою про наш вищий навчальний заклад, про правила прийому до нього абітурієнтів у 2010 році. Зауважимо, що спеціалізовану виставку “Освіта-2020” започатковувала у виставковому залі на другому поверсі Палацу мистецтв експозиція нашого Видавничого центру, яка знаходилася на стенді під номером 201. Також свої творчі здобутки демонстрували видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, Львівська комерційна академія, Львівська державна фінансова академія, Львівський державний інститут новітніх технологій та управління імені В’ячеслава Чорновола, Львівський державний університет фізичної культури, Одеський національний морський університет, університет “Крок”, Українська академія друкарства, Український католицький університет, агенція іноземних мов Наталії Дячук “Руна”, видавництво “Юрінком інтер” та ще чимало інших учасників.

Цікавою і насиченою була і програма виставки. Зокрема, у глядацькій залі центру культури і дозвілля “Лис Микита” нашого Університету відбулася профорієнтаційна презентація ” Львівський національний університет імені Івана Франка-2010″, яка перетворилася у зустріч з учнівською молоддю та усіма, хто цікавиться вступною кампанією 2010 року, особливостями вступу. А ще там були презентовані факультети та коледжі Франкового університету.

На одному зі стендів виставкового залу протягом трьох днів відвідувачі мали змогу ознайомитися з підручниками і навчальними посібниками, представленими на Всеукраїнський конкурс “Університетська книга-2010”. Його започаткувала Благодійна організація “Українська асоціація видавців та кигорозповсюджувачів” за сприяння Міністерства освіти і науки України, Національної академії наук України, Академії педагогічних наук України. Цей конкурс, який проводиться з 1 лютого по 10 листопада 2010 року має посприяти підвищенню якості змісту видань для вищих навчальних закладів, їх художньому оформленню і поліграфічному виконанню. Активним учасником цього заходу популяризації університетської книги став також Видавничий центр Франкового університету, який подав на розгляд журі шість навчальних видань. Це – підручник “Мікробіологія” із серії “Біологічні студії” (автори з біологічного факультету – С. Гудзь, С. Гнатуш, І. Білінська), який посів перше місце в університетському конкурсі “Кращий підручник природничого напряму 2008-2009 навчального року”, підручник “Опуклі структури, методи оптимізації та їхнє застосування в економічному аналізі” (автор з механіко-математичного факультету – В. Козицький), який зайняв друге місце в університетському конкурсі “Кращий підручник природничого напряму 2008–2009 навчального року”, підручник “Історична граматика латинської мови” (автор з факультету іноземних мов – Б. Чернюх), який здобув друге місце в університетському конкурсі “Кращий підручник гуманітарного напряму 2008–2009 навчального року”, навчальний посібник “Експериментальна оптика” (автори з факультету електроніки – О. Кушнір, Ю. Корчак, Л. Луців-Шумський, С. Рихлюк), навчальний посібник “Філософія як рефлексія духу” (автор з філософського факультету – Л. Рижак), хрестоматія “Філософія як рефлексія духу” (автор з філософського факультету – Л. Рижак).

За участь у Міжнародній спеціалізованій виставці “Освіта-2020” Львівський національний університет імені Івана Франка нагороджено Дипломом Міністерства освіти і науки України.

Богдан КОПАНСЬКИЙ.

zayava2020
dodatok2020
dip1
nagoroda2020ch2
nagoroda2020ch1

7-й Міжнародний ярмарок інвестицій та нерухомості (04.10.07.– 06.10.07.

І видавцям, і гандболісткам

VII міжнародний ярмарок інвестицій та нерухомості, який був невід’ємною складовою Міжнародного економічного Форуму, що відбувся на початку жовтня у Львові, добре запам’ятався колективу нашого вищого навчального закладу. По-перше відкриття самого форуму відбулося у стінах Франкового університету за активної участі його працівників, а, по-друге, на ярмарку свою книжкову продукцію широко представляв наш Видавничий центр. Його експозиція виставлена на оригінальному добротному університетському стенді стала окрасою та своєрідним доповненням до виставкового матеріалу відкритого акціонерного товариства “Кредобанк”, з яким успішно співпрацює університет Франка. Книжки наших видавців привертали увагу багатьох відвідувачів ярмарку не лише поліграфічним оформленням, а й актуальною тематикою.

Та головною подією щодо нашої співпраці з ВАТ “Кредобанк” стало підписання 4 жовтня 2007 року розширеного договору про партнерство в галузі спорту та виконання програми планомірного розвитку жіночої гандбольної команди Львівського національного університету імені Івана Франка. “Галичанка” і досягнення нею високих результатів у національному чемпіонаті суперліги України та на міжнародному рівні. У числі підписантів договору були відкрите акціонерне товариство “Кредобанк”, страхова компанія: “PZU Україна”, фінансово-промислова група “Росан”, відкрите акціонерне товариство “Концерн Галнафтогаз”, товариство з обмеженою відповідальністю “Ілта-Львів”, компанія “Гелікон”. Від імені Львівського національного університету імені Івана Франка цю приємну місію виконав проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Мар’ян Володимирович Лозинський.

Сподіваємося, що цим договором не обмежеться активна співпраця між університетом і ВАТ “Кредобанк” зокрема.

Розмову вів Богдан КОПАНСЬКИЙ.

ds7

Підписанти договору про партнерство в галузі спорту.

ds5

Стенд з книжками Видавничого центру та плакат-афіша гандбольної команди “Галичанка”.

14-й Національний ярмарок академічної книги ''Атена-2007'' у Варшаві (06.12.07. – 09.12.07.)

Університетська книга на європейській арені

У нашому Університеті книговидавничій справі приділяється велика увага. Підтвердженням цього є насамперед постійне зростання кількості випущених книжок, які завдяки Видавничому центрові щоразу стають добротнішими щодо поліграфічного оформлення. Звичайно, цього досягти було б неможливо без високого творчого потенціалу науковців Франкового університету, без поступового осучаснення поліграфічно-видавничої бази, без дбайливої підтримки ректора Івана Олександровича Вакарчука разом з ректоратом нашого вищого навчального закладу. А ще велику увагу в Університеті приділяють популяризації виданих книжок. Саме про деякі аспекти видавничої діяльності і піде мова в інтерв’ю з проректором з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Мар’яном Володимировичем ЛОЗИНСЬКИМ, котрий курує цю важливу ділянку роботи і, звичайно, добре обізнаний з видавничою справою та всією проблематикою, пов’язаною з нею.

– Мар’яне Володимировичу, вже багато хороших слів сказано на різних рівнях про добре поставлену книговидавничу справу у Франковому університеті. А що цікаве зроблено чи робиться у цьому напрямку останнім часом?

– Давати оцінку роботі, про яку щодня піклуєшся, якій ти сповна присвячуєш не лише робочий час, самому непросто. Та й, у якійсь мірі, нескромно. Краще, щоб про це казали знавці книговидання, а ще ліпше – автори, котрих в Університеті як і студентів, що є головними читачами книжок, з кожним роком стає все більше. Заодно зростає і кількість найменувань, написаних науковцями підручників, навчальних посібників, монографій, збірників наукових праць, вісників, навчально-методичної та іншої літератури. Саме це і є мірилом нашого успіху.

Щодо зробленого у цьому навчальному році, то відзначу передусім «Положення про підручники та навчальні посібники у Львівському університеті імені Івана Франка», яке затверджене 19 листопада 2007 року Наказом Ректора і почне діяти з 1 січня 2008 року. Тепер за написання і видання підручника чи навчального посібника з грифом Міністерства освіти і науки України наших університетських авторів преміюватимуть. Окрім того, щороку у вересні за поданням Видавничої ради Вчена рада Університету відзначатиме авторів найкращих підручників і навчальних посібників, яких буде визнано переможцями у гуманітарному і природничому напрямах, преміями в обсязі одного посадового окладу. До речі, перших переможців конкурсу у номінаціях «Кращий підручник Університету» та «Кращий навчальний посібник Університету» серед авторів видань гуманітарного та природничого напрямів визначено у вересні цього року. Додам, що у кошторисі Університету на 2008 рік на преміювання авторів підручників і навчальних посібників ректорат передбачив кошти у сумі 239 тисяч гривень. Нема сумніву, що таке матеріальне заохочення науковців Університету лише сприятиме підвищенню якості їхнього творчого доробку. Нагородження авторів здійснюватиметься згідно з Наказом Ректора, а вручення грамот відбуватиметься у День Університету – 11 жовтня.

– А чи сталися позитивні зрушення щодо розповсюдження книжково-журнальної продукції видавців Університету?

– Так. Нарешті Університет отримав довгожданий дозвіл на реалізацію книжково-журнальної продукції, випущеної нашим Видавничим центром. Отож втілиться у життя давній задум організувати свою книгарню. Вона вже у 2008 році має відчинити двері у 118 кімнаті головного корпусу Університету. Там студенти і викладачі матимуть змогу придбати багато добротних книжок. Нема сумніву, що це один з найвагоміших шляхів для популяризації університетської книги.

– Ви завжди були і є прихильником активного пропагування книжково-журнальної продукції. Для цього постійно радите нашим книговидавцям не оминати жодної, навіть найменшої можливості участі у різноманітних книжкових форумах, ярмарках, виставках, презентаціях. Та й самі були безпосереднім учасником більшості з них. А чи достатньо уваги приділяє наш Видавничий центр демонстрації своїх видань перед шанувальниками книги міста, області?..

– Книжка сама по собі не знайде читача. Її треба відповідно представити тому чи іншому пошановувачеві друкованого слова, зацікавити його змістом, добротним поліграфічним виконанням видання тощо. Для цього є чимало способів. І серед них, звичайно, й ті заходи щодо популяризації книжки, про які кажете. Зауважу, що Видавничий центр традиційно бере участь у щорічних Форумах видавців, які відбуваються у Палаці мистецтв міста Лева, де неодноразово були лауреатами конкурсів. Скажімо на ХІV Форумі видавців, який відбувся з 13–16 вересня цього року у Львові, два видання Львівського національного університету імені Івана Франка стали лауреатами конкурсу «Книга Форуму-2007». У номінації „13 найкращих книг Форуму видавців” серед переможців — підручник Івана Вакарчука «Квантова механіка», а в номінації «7 спеціальних відзнак журі» серед нагороджених – навчальний посібник Миколи Ільницького і Василя Будного «Порівняльне літературознавство» (у двох частинах). Переможці отримали шкіряні грамоти та символічні відзнаки – традиційні равлики.

Широко представляв свою книжкову продукцію Видавничий центр Франкового Університету і на VII Міжнародному ярмарку інвестицій та нерухомості, який був невід’ємною складовою Міжнародного економічного форуму, що відбувся на початку жовтня у Львові. Експозиція університетських видавців стала окрасою та своєрідним доповненням до виставкового матеріалу ВАТ «Кредобанк», з яким успішно співпрацює Університет.

Також до плюсів можна зарахувати участь у Другій Всеукраїнській виставці навчальної та наукової літератури «Політехніка книжкова», що відбулася 24–25 жовтня цього року у приміщенні четвертого корпусу Національного університету «Львівська політехніка». Вона була дебютною для поліграфістів нашого Видавничого центру і досить вдалою. Адже організатори виставки, серед яких було Міністерство освіти і науки України та Національний університет «Львівська політехніка», нагородили видавців Франкового університету Почесним дипломом, який став авансом і, сподіваємося, хорошим стимулом для активізації пропагування книжок, випущених Видавничим центром.

– Цей послужний список пасувало б розширити завдяки участі в подібних книжкових заходах за межами області, а то й за межами країни…

– Відповім упевнено, що нам це вдалося. Дебют на міжнародній арені успішно відбувся. З 6 по 9 грудня цього року університетська книга вийшла на європейську арену, адже ми представляли книжкову продукцію Видавничого центру на XIV Національному ярмарку академічної книги ATENA’2007 у столиці Польщі — Варшаві. Все почалося із запрошення президента Форуму видавців у Львові Олександри Коваль, яким вона приємно здивувала ректорат Університету. Адже у ньому фігурувала пропозиція відвідати Міжнародний книжковий ярмарок у Варшаві. Ректор Іван Вакарчук однозначно підтримав це запрошення і одразу розпочалася ретельна підготовка до поїздки, якою займалася редактор Видавничого центру Уляна Крук. Було підібрано близько 60 найменувань підручників і навчальних посібників, виготовлено прайс-каталоги. Спочатку ми планували їхати делегацією у складі чотирьох осіб університетським автомобілем, але через непередбачувані обставини з відкриттям віз до Польщі, довелося оперативно внести зміни до запланованої поїздки. Врешті-решт мені разом з художнім редактором Видавничого центру Василем Роганом випало везти книжки на виставку до Варшави рейсовим автобусом.

– І все-таки, незважаючи на всілякі пригоди, Ви встигли прибути на відкриття книжкового ярмарку у Варшаві. Чим він Вам найбільше запам’ятався?

– Важко собі уявити наше перебування на виставці академічної книги без активної підтримки Посольства України в Польщі. Зокрема, з боку його Почесного і Надзвичайного посла Олександра Мицика та, особливо, виконуючої обов’язкипрес-секретаря Посольства Людмили Бублик, яка нас і поселила, і опікувалася нами протягом усього часу нашого перебування у Варшаві.

Відкриття ярмарку відбулося об 11 годині. Там ми побачили його учасників, серед яких, окрім нас, були гості з Естонії, Росії, Румунії, Словаччини, Чехії, Латвії, Білорусі, Казахстану. Майже всі вони представляли видавничі відділи національних бібліотек. Взагалі, книжково-журнальну продукцію виставляли близько сотні учасників XIV Міжнародного ярмарку національної книги. Головні з них – це науково-технічні видавництва вищих навчальних закладів Польщі, які випускають для студентів наукову літературу. Експозиція книжково-журнального стенду нашого Університету привертала значну увагу відвідувачів виставки-ярмарку, адже вона відзначалася насамперед цікавою тематикою, добротним поліграфічним оформленням книжок.

Організатором ярмарку академічної книги була АО Арс Полона, яка вже понад 50 років проводить подібні виставки у Польщі. Її президент Гжегож ґузовскі виявився гарним співрозмовником, який добре обізнаний з проблемами при проведенні таких грандіозних книжкових виставок, як, скажімо, Форум видавців у Львові.

– Сподіваємося, що цей міжнародний дебют університетської книги спонукатиме наших видавців до ще ширшого пропагування своєї книжково-журнальної продукції на різних теренах України і поза нею.

– Вікно прорубано. А за першою ластівкою буде друга, третя…

– Мар’яне Володимировичу, Ви журналіст і, напевно, маєте чимало побажань щодо пропаганди університетської книги у засобах масової інформації. А чи задоволені Ви нині висвітленням книго-видавничої справи Видавничого центру на газетних шпальтах?

– В цілому задоволений. Бо Вашими матеріалами про доробок університетських видавців, про презентації нових видань з номера у номер рясніє наша газета «Каменяр». Є чимало публікацій і в обласних та всеукраїнських газетах і журналах. Та й Видавничий центр заснував свій друкований орган – восьми сторінковий вісник «Видавничий інформатор», який є хорошою підмогою у пропагуванні книжково-журнальної продукції. Перший його випуск побачив світ у вересні 2007 року, другий – у грудні. Видання вісника є певною спробою показати кількатисячному колективові викладачів, співробітників і студентів Франкового університету, як працюють видавці, розповісти про їхній творчий доробок, поділитися поточними проблемами і планами та побажаннями щодо їх вирішення. На сторінках «Видавничого інформатора» читач дізнаватиметься про вихід у світ нових книжок науковців Університету, про їх презентації, про підготовку до друку багатьох запланованих видань.

– А що б Ви побажали авторам книжок і видавцям Університету у Новому 2008 році?

– Насамперед щиросердечно зичу їм невичерпного джерела творчої наснаги у здійсненні усіх їхніх задумів і мрій. Щоб з міцним здоров’ям і щедрим добробутом в рідних оселях вони вступили у наступний рік і своєю працею продовжували утверджувати нашу державність.

Розмову вів Богдан КОПАНСЬКИЙ.

Василь Роган (крайній справа) на XIV Національному ярмарку академічної книги ATENA’2007 у Варшаві.Фото Мар’яна ЛОЗИНСЬКОГО. 06.12.2007 р.

Xудожній редактор Василь Роган (крайній справа) серед учасників книжкового ярмарку.

002

Проректор Мар’ян Лозинський біля виставкової книжкової експозиції Львівського національного університету імені Івана Франка у Варшаві

2-га Всеукраїнська виставка навчальної та наукової літератури

Почесний диплом – аванс на перспективу

Участь у Другій всеукраїнській виставці навчальної та наукової літератури “Політехніка книжкова”, що відбулася 24–25 жовтня цього року у приміщенні четвертого корпусу Національного університету “Львівська політехніка”, була дебютною для поліграфістів Видавничого центру Львівського національного університету імені Івана Франка. І наперед зазначимо, що досить вдалою. Адже організатори виставки, а це – Міністерство освіти і науки України, Національний університет “Львівська політехніка”, Лабораторія управління вищим навчальним закладом та видавництво Політехніки нагородили видавців Франкового університету Почесним дипломом, який став авансом і, сподіваємося хорошим стимулом для активізації пропагування книжок, випущених Видавничим центром.

На першій весняній виставці “Політехніка книжкова” – нашим видавцям продемонструвати творчий доробок університетських науковців не пощастило, але на осінній, присвяченій Рокові книжки в Україні, ми переконалися, що своєю експозицією зацікавили сотні відвідувачів, серед яких були не лише студенти і викладачі “Львівської політехніки”, а й просто шанувальники книги. До речі, вони мали досить широкий вибір книжок, адже окрім наукової і навчальної літератури була й українська художня. А представили книжкову продукцію на суд прискіпливих читачів понад двадцять видавничих структур. Серед них – видавництва “Кальварія”, “Ахілл”, “Фоліо”, “Критика”, а також російське “Наука и техника”, що своєю присутністю ніби підкреслило про розширення географії учасників виставки, яка поступово набирає міжнародного статусу. Правда, участь у ній лише трьох видавництв від вищих навчальних закладів –Львівської політехніки та Франкового і Католицького університетів – дещо збіднила загальновиставкову експозицію.

Відзначимо, що організатори “Політехніки книжкової” достатньо попрацювали щоб домогтися якомога ширшої популяризації наукової і навчальної літератури серед студентської молоді, а учасникам найактивнішим шанувальникам книги подарували ще й спеціально випущені путівники з детальною інформацією щодо проведення виставки.

Сподіваємося, що наступна весняна виставка “Політехніка книжкова” буде більш представницькою, а Видавничий центр нашого університету зацікавить її відвідувачів новими добротними книжками.

Богдан КОПАНСЬКИЙ.

2gavistavka

На знімку: (зліва направо) – редактори Видавничого центру Анна Габрук та Ірина Василяйко з Почесним дипломом у руках.

dyplom-17_04_08_

3-тя Всеукраїнська виставка навчальної та наукової літератури

Щоб краще пізнати світ знань


Для Видавничого центру Франкового університету участь у різноманітних книжкових форумах, ярмарках, виставках стала доброю традицією. Вже навесні цього року наші видавці тричі представляли свою книжкову продукцію на суд вимогливих читачів.

16–17 квітня Видавничий центр був учасником Третьої Всеукраїнської виставки навчальної та наукової літератури “Політехніка книжкова”, організованої Міністерством освіти і науки України, Національним університетом “Львівська політехніка”, Лабораторією управління вищим навчальним закладом та видавництвом політехніків. Знову, як і торік восени, її організатори відзначили книговидавців Університету Франка Почесним дипломом і запросили до участі в наступній виставці “Політехніка книжкова”.

Досить представницьким був спеціалізований ярмарок “Освіта-2008”, який організувала громадська організація “Форум видавців” за сприяння Міністерства освіти і науки України та Академії педагогічних наук України. 8–10 травня до Палацу мистецтв міста Лева поспішали поціновувачі наукової та навчальної літератури, щоб побачити і заодно придбати необхідну їм книжку. Окрім Львівського національного університету імені Івана Франка, який виставив понад сто різноманітних видань, свій поліграфічний доробок демонстрували видавці ще близько п’ятнадцяти вищих навчальних закладів Львова, а також гості з Києва, Одеси, Харкова, Тернополя, Івано-Франківська, Острога та чимало видавництв з інших українських міст. Серед почесних відвідувачів спеціалізованого ярмарку “Освіта-2008” були міністр освіти і науки України Іван Вакарчук, відомий літературознавець Микола Жулинський та відомий театральний діяч Роман Віктюк. Всі вони із неабияким зацікавленням ознайомилися з нашою університетською книжковою експозицією.Останній, до речі, повіз до Москви “Словник театру” Патріса Паві, який придбав у видавців Франкового Університету.

Зауважимо, що, крім популяризації своїх книжкових видань, наш Університет презентував себе у Палаці мистецтв перед широкою абітурієнтською аудиторією. Присутні отримали детальну інформацію про вищий навчальний заклад, його історію, минулі і сучасні досягнення, особливості правил прийому та умов вступу. А ще з уст п’яти деканів факультетів вони конкретніше довідалися про будні студентського життя.

Доповнили програму спеціалізованого ярмарку “Освіта-2008” презентації творчого доробку трьох відомих наших університетських науковців: завідувача кафедри зарубіжної преси та інформації професора Йосипа Лося (навчальний посібник “Публіцистика й тенденції розвитку світу”), завідувача кафедри фізіології та екології рослин професора Ольги Терек (навчальний посібник “Ріст рослин”), доцента кафедри фольклористики імені Філарета Колесси Святослава Пилипчука – наукового редактора монументальної праці Івана Франка “Галицько-руські народні приповідки” у трьох томах.

Приємно, що наш вищий навчальний заклад отримав від Міністерства освіти та науки України подяку за активну участь у спеціалізованому ярмарку “Освіта-2008”, репрезентативне представлення здобутків та напрямів сучасної освіти.

16 травня наш Видавничий центр був учасником ще одного цікавого заходу щодо популяризації книги. В університетській Науковій бібліотеці (вул. Драгоманова, 17) він презентував свою книжкову продукцію, випущену за останні два-три роки. Підручники, навчальні посібники, монографії, словники, збірники наукових праць – це далеко не повний перелік тих видань, якими гордяться університетські видавці. Зауважимо, що в Науковій бібліотеці, починаючи з 13 лютого цього року, вже відбулася ціла серія презентацій українських видавництв. Ця була присвячена Другому Всеукраїнському фестивалю науки.

Директор Наукової бібліотеки Василь Кметь на початку презентації наголосив на доцільності їх проведення. Адже саме такі зустрічі шанувальників книги зближують читача з видавцем, зорієнтовують його у виборі необхідної літератури. Зацікавлені книголюби, які заповнили читацький зал, уважно слухали виступ директора Видавничого центру Ігора Хом’яка, котрий зробив екскурс в історію цього університетьского підрозділу, розповів про етапи становлення видавничого осередку, який 18 листопада святкуватиме своє десятиріччя, про зміцнення трудового колективу, його будні та перспективи розвитку. Автор цих рядків натомість розповів присутнім про шляхи популяризації книжково-журнальної продукції Видавничого центру. А це і участь у книжкових форумах, ярмарках, виставках, конкурсах на краще видання, і проведення презентацій нових книжок, і висвітлення цих заходів у засобах масової інформації. Зокрема, в університетській газеті “Каменяр” та віснику “Видавничий інформатор”, який випускає Видавничий центр. Йшла мова й про нову університетську книгарню, відкриту в березні цього року, яку із великим задоволенням відвідують і студенти, і викладачі, адже ціни на книжки в ній доступні, тобто “не лякають” покупців.

Родзинкою цієї зустрічі з читачами були насамперед індивідуальні презентації видань, які побачили світ у Видавничому центрі. Лаконічними розповідями про зміст своїх творів, мету їх написання та найцікавіші моменти добору і систематизації матеріалу сповна заінтригували зацікавлену аудиторію професори Олександра Сербенська з факультету журналістики і Ольга Терек з біологічного факультету. Перша, представляючи свою монографію “Мовний світ Івана Франка”, красномовними фактами ніби відтворила результати титанічної праці Великого Каменяра, для охоплення творчого доробку якого забракло й п’ятдесяти томів. Олександра Антонівна охарактеризувала стражденне життя Івана Франка, у якому переважали загальнолюдські ідеали і любов до рідного краю, простежила процес становлення його як мовознавця, з’ясувала соціолінгвістичні засади науковця, його погляди на суть Слова, зв’язок мови і духовності, розкрила Франкове трактування ролі живого слова в житті індивіда та народу. У монографії Франко постає як унікум мовленнєвого слуху, а мовний світ Генія – як вияв величі його духа. У найближчих творчих планах Олександри Сербенської перевидання із значними доповненнями монографії “Антисуржик”.

Своєрідним переходом від світу Івана Франка до світу природи стала розповідь Ольги Терек про свій навчальний посібник “Ріст рослин”, написаний на чесь 100-річчя кафедри фізіології та екології рослин. В ньому, як зазначає авторка, 100 ілюстрацій, які всебічно підкреслюють роль рослин у житті, без яких наше існування неможливе, які задовільняють і естетичні, і харчові потреби людини, а ще виділяють такий життєво необхідний для нас кисень. У навчальному посібнику значну увагу приділено новим напрямам у вивченні фізіології росту рослин, зокрема, регуляторам росту та їхньому практичному використанню. Найближчим часом Ольга Іштванівна планує видати навчальний посібник “Ріст і розвиток рослин”.

Присутні у читальному залі, отримавши відповіді на свої запитання і щирими оплесками подякувавши презентанткам за змістовні промови та організаторам цього пізнавального заходу, наочно ознайомилися з книжковими виданнями нашого Видавничого центру.

Богдан КОПАНСЬКИЙ.