- 28 Форум видавців: участь і результати
Добрих традицій – не зрадили
Історією вже став 28-й Форум видавців у Львові, який відбувався з 15 по 19 вересня 2021 року. Традиційно його активним учасником було Видавництво Львівського національного університету імені Івана Франка, яке за 22 роки свого існування жодного разу не пропустило книжкового свята. Університетські поліграфісти щоразу демонстрували і демонструють шанувальникам книжкових Форумів все нові й нові видання.
Цього року на стенді № 118, що був розміщений на першому поверсі Палацу мистецтв, колектив Видавництва продемонстрував відвідувачам книжкового ярмарку близько 500 найменувань книжок, десята частина серед яких були новинки. Деякі з них, образно кажучи, чекали на Форум видавців аж два роки, бо торік через пандемію коронавірусу свято книговидавців було досить спрощене…
Добре, що цьогорічний 28-й Форум видавців, незважаючи, зокрема, й на певні епідеміологічні загрози, все-таки відбувся майже у повному форматі, бо, скажімо, ще одна подібна вимушена річна пауза у проведенні книжкового ярмарку, де завжди відбуваються жваві очні зустрічі між книговидавцями і читачами, могла б «розхолодити» до цього масштабного заходу насамперед видавців та спонукала б дещо призабути про книжкове свято у місті Лева й самих поціновувачів друкованої книжки…
Щодо відвідувачів ярмарку, то аншлагу не було. Особливо у перші три дні його роботи практично поодинокі книжкові фанати вибірково на деяких стендах шукали свою улюблену літературу, дуже мало було читаючої молоді. А в суботу й неділю декому на перешкоді стала дощова погода. Та й вхідні квитки по 60 гривень були не на руку потенційним покупцям. Зросли й ціни на книжкову продукцію. Але найменше задоволення випало на долю самих видавців… Особливо тих, які за участь у ярмарку заплатили чималеньку суму, адже стенди суттєво подорожчали… Тому навряд чи є великим список видавництв, які зуміли успішною реалізацією своїх книжок перекрити усі видатки-витрати на облаштування робочого ярмаркового місця?.. А ще неузгоджений з учасниками регламент ярмарку… Якщо, скажімо, 17 вересня за початковим регламентом видавці мали би працювати на ярмарку від 9 до 21 години, потім за вже зміненим регламентом – від 9 до 20 години, то далі цей період ще скоротили і він фактично тривав цього дня від 10 до 19 години… Схожа ситуація була протягом усіх ярмаркових днів. Пояснень щодо таких змін ніхто з організаторів ярмарку не давав.
Подібну паралель можна привести й щодо організаторів цьогорічного конкурсу «Найкраща книжка 28-го Форуму видавців». Торік конкурсні книжки могли виборювати нагороди у 16 номінаціях. Цього разу цей «табель про ранги» чомусь спрощено до 12 позицій… Про це учасники конкурсу дізналися аж з його Положення… Заздалегідь ніхто не інформував про таке «новаторство» організаторів. Принаймні, Видавництво Франкового Університету, яке спеціалізується насамперед на випуску навчальної та наукової літератури, було позбавлене можливості подати свої підручники та навчальні посібники, які є пріоритетними у нашому закладі вищої освіти, до номінації «Професійна література», адже її чомусь, невідомо з яких причин, скасували… Отож, 19 конкурсних книжок, поданих університетським Видавництвом на здобуття Премії «Найкраща книга Форуму видавців-2021» для розгляду журі у чотирьох містах – Львові, Києві, Харкові, Одесі, – вимушені були конкурувати лише у двох номінаціях – «Наукова література» та «Нон-фікшн»… 13 видань! – у першій з них, 6 видань! – у другій. Всі конкурсні видання були інформаційно проілюстровані й у доступній формі презентовані на сайтах Форуму видавців, Франкового Університету, Видавництва та на сторінці наших книговидавців у Фейсбуці.
Університетські книговидавці вже два десятиліття подають на книжкові конкурси Форуму видавців усе більше й більше найменувань видань. В останні роки це число щоразу сягає близько двадцяти. За весь період участі у цих конкурсах наше Видавництво отримало понад 20 заслужених відзнак. Сподіваємося, що наступні конкурси на книжкових святах принесуть нашим поліграфістам ще не одну заслужену нагороду…
А велике прагнення досягти успіху – у книговидавців є. Це було красномовно підтверджено на цьогорічному книжковому ярмарку. Від заїзду 14 вересня до завершення ярмарку 19 вересня працівники Видавництва дружно проявляли величезне старання у популяризації та реалізації нашої книжкової продукції. Зазвичай значний попит у покупців мали новинки, але й деякі давніші видання не залежувалися на прилавках нашого стенду. Для прикладу, п’ятитомне видання «Апокрифи і легенди з українських рукописів …» Івана Франка, яке побачило світ у 2006-му, придбали більше десятка відвідувачів. Як бачимо, університетська книжка аж ніяк не старіє! І це дуже тішить… До речі, Видавництво за п’ять днів роботи на книжковому ярмарку реалізувало видань на суму 30 000 гривень.
Отож, до зустрічі на книжковому ярмарку 29 Форуму видавців у Львові!
Богдан КОПАНСЬКИЙ.
На світлинах: епізоди роботи університетських книговидавців на книжковому ярмарку протягом 15–19 вересня 2021 року.
Фото Василя РОГАНА, Олега ВІВЧАРИКА, Володимира ДУБАСА, Євгена КРАВСА, Наталії ЛОБАЧ, Руслани СПРИНЬ та Мар’яни МИХАЛЮК.